fbpx
YKS

Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Hakkında

Arkadaşlar selam, ben Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümünden Efe. Bu başlık altından sizlere bölümümüz hakkında detaylı bir içerik hazırlamayı düşündüm.

Ben üniversiteye giriş sınavından sonra tercih döneminde ODTÜ, Galatasaray, Bilkent üniversitelerinin mezunlarına bölümleri ile alakalı bir soru sordum. Onlardan gelen cevaplar neticesinde Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü’nü ilk sıraya almaya karar verdim. Şimdi Galatasaray Üniversitesi Bölümünden Mezun olmuş kişilere sorduğum soruyu ve aldığım cevapları aşağıya ekliyorum. Ek olarak şuan lisans eğitimlerine devam eden arkadaşlarım da bu başlık içerisine kendi görüşlerini ekleyecek.

İlginizi çekebilir: Galatasaray üniversitesi taban puanları ve başarı sıralamaları için tıklayınız.

SORU: Merhabalar, ben Efe Bakay. Bu yıl Galatasaray Üniversitesi “Matematik” Lisans eğitimine başlamayı düşünüyorum. Bu bölümden mezun olduğunuz için mesaj atmak istedim. Buradaki lisans eğitiminden memnun kaldınız mı acaba? Yeni başlayacak birine tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkür ederim.

1. CEVAP

Merhaba Efe,

Öncelikle tebrik ederim. Kusura bakma biraz geç gördüm. Bu sene mezun olmam gerekiyordu ama henüz olmadım, 1 sene uzadı okulum öncelikle. Lisans eğitiminden evet memnunum, tabi ki her okulda olduğu gibi burda da ufak tefek pürüzler oluyor. Yeni başlayacak birine en iyi tavsiye kesinlikle çalışman olur. Kendimden ilerlemem gerekirse lisans 1’de bölüme geçmiş olmanın rahatlığıyla fazla fevri davrandım ve bir de buna derslerin aşırı zorluğu eklenince durum ortada 🙂 Bir rutine bağlamak vs iyi olabilir çalışma konusunda. Çünkü final veya midterm dönemlerinde göreceksin ki o kadar çok biriken şey var ki hangi birine kaç Efe harcayacağını falan düşünmeye başlayacaksın. Dolayısıyla günde 30 dk da olsa biraz çalışmaya çalış derim. Onun dışında üçüncü sınıfta seçmeli dersler açılmaya başlıyor. Mümkün olduğunca bölüm dışından da seçmeli dersler alarak kendine hem sosyal hem de pür matematik dışında bir şeyler katmanı öneririm. Çünkü eğer akademik bir kariyer hedeflemiyorsan bu bağlamda sana yardımcı olabilir. Umarım her şey istediğin gibi olur, bol şans 🙂

Senanur U.

2. CEVAP

Merhabalar, Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Umarım güzel bir şekilde memnun olarak mezun olursunuz.

Öncelikle şunu söyleyeyim ne olmak istediğinize göre bu sorunun cevabı değişir. Ben akademiye yönelmek istediğim için bu yönden cevaplayacağım. Bölümümden memnun mezun oldum diyebilirim. Akademiye yönelmek için iyi bi bölüm. Çünkü hocaların hepsi güleryüzlü, alanında iyi, diğer okullara kıyasla genç sayılabilecek hocalar. Kapılarını soru sormak için çaldığınızda sizi buyur ederler, yardımcı olmaya çalışırlar. Öğrenci profili iyidir. Oldukça güzel bir çevreniz olacak. Matematik kulübü oldukça aktif. Etkinliklere istediğiniz gibi katılabilir veya görev alabilirsiniz. Memnun olmadığım nokta aslında okulun fransızca olması. İngilizceye önem veriliyor ancak ingilizce çoğunlukla sizin çabanıza kalmış. Şimdi tamamiyle ingilizce bi okula geçtiğimde anlıyorum bunu. İngilizce gerçekten önemli. Bir de okulun küçüklüğü ve çevresindeki yerlerin de pahalılığı memnuniyeti azaltıyor.

Umarım yeteri düzeyde cevaplayabilmişimdir. Aklınızda başka bir soru var mı? Ne alana yönelmek istiyorsunuz?

Ekleme: Dersler fransızca anlatılıyor ancak hocalar bazı noktalarda türkçe yardım edebiliyorlar. Ancak fransızca matematik çok da zor değil. Belli başlı terimleri ve kullanımları bilince gerisi su gibi akıp gidiyor. Üstelik iyi bir ortalama ile bitirmişsiniz hazırlığı. Bence hiç zorluk çekmezsiniz.

Bu arada okurken yapabileceklerin hakkında biraz tavsiye verebilirim. Matematik çok çalışmayı gerektirecek bir bölümdür. Yani ilk seneden çalışmaya başlayıp temel konuları halletmeniz gerekir. Bir şeyi anlamıyorsanız başka bir şeye geçmeyin. Geçiyorsanız da anlamadığınız şeyi bir yere not alın. İyice düşündükten sonra eğer hala bulamıyorsanız hocalara sorun. Asla sınavdan önce çalışmayın. Düzenli çalışın. Matematik geneli itibariyle düşünce eğitimidir aslında. Düşünmenizi eğitirsiniz. İçeriği ise doğayı anlamaktır. Bunu dile dökmektir. İkinci tavsiyem ise aktif olun. Hem matematik alanında hem sosyal alanda. Hem çok çalışıp hem nasıl aktif olayım diyebilirsiniz ama iyi programlarsanız kendinizi ikisini de olursunuz. Ben iyi programlayamadığımı düşünüyorum kendimi ama yapan arkadaşlarım vardı ve başarılı bir şekilde bitirdiler.

Murat U.

3. CEVAP

Merhaba Efe,

Öncelikle tebrik ederim. Umarım üniversite hayatın tam istediğin, beklediğin gibi geçer. Gecikme için özür dilerim. Şu an iş için Amerika’dayım.

Şunu söyleyebilirim ki kimse lisans eğitiminden 100% memnun mezun olmaz. Yine de okulun ve lisansımın bana kattığı çok şey var, kötü bir şey söyleyemem.

Hangi alanda ilerlemek istediğine bir an önce karar vermen önemli. Derslere ona göre özen göstermelisin. Her şeyi bir anda anlamaya çalışma. İlk dönem belki de ilk yıl bunlar ne ya asla anlamıyorum nereden geliyorlar neden gibi sorular soracaksın genellikle. Ama biraz zaman geçtikten sonra anlatacaksın merak etme
Az öğrenci olduğu için öğretmenlerle iletişim kurmak extremely kolay. Bundan yararlan. Fakat az öğrenci olduğu için seçmeli ders sayısı ve çeşitliliği fazla değil maalesef.
Yandal, çift ana dal ve erasmus gibi okulun sunduğu bütün olanaklardan yararlanmaya çalış.
Anlamadığını sor, peşine düş. Bunu severler.
Şu anda aklıma gelenler bunlar. Başka soruların olursa mesaj atmaktan çekinme ve hocalara benden selam söyle 🙂

Büşra.

4. CEVAP

Merhaba Efe,

Ben hem lisans hayatımı hem de yüksek lisans hayatımı Galatasaray’da geçirdim. Okulda gerçekleşen kariyer günlerinde birçok kurumsal şirket ile tanıştım ve bunlardan birinde Fransız şirketi olan AXA sigorta ile tanışma fırsatım oldu. Öncelikle staj hayatıma başladım ve 2,5 yıldır bu şirkette MIS ve Analitik departmanında çalışıyorum. İşimi ve matematikle ilgili olan herşeyi seviyorum 🙂

Öncelikte matematiğin açamayacağı kapı olmadığına inanıyorum, mezun olduğunda bir çok tanınmış ve iyi şirketlerde yer alacağına eminim. Benim iş sürecinde üniversitemden en çok yararlandığım nokta Fransızcam oldu. Çünkü direktörlerim ve şirketin bağlı olduğu global yöneticilerim Fransız.

Fransızcamı hazırlık bölümüyle tabiki tam anlamıyla oluşturamadım, sürenin öğrenmek için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ben yarım dönem Erasmus yaptım ve Fransız arkadaşlarımla irtibatımı hiç koparmadım. Aynı zamanda çift anadal yaparak Fransa’da Lille 1 üniversitesinde ekonomi bölümü okudum. Şirketimde konuşmaya devam ederek de Fransızcamı canlı tuttum.

Tercihlerinde başarılar 🙂
Gülşah.

5. CEVAP

Merhaba Efe,

Öncelikle mezuniyetini tebrik ederim. Başarılı ve keyifli üniversite yılların olmasını dilerim.
Birkaç soruya cevap vererek bölümümüzü ve üniversitemizi tanıtmaya çalışayım:

Galatasaray Üniversitenin Matematik bölümü nasıl?

Galatasaray Üniversitesi Matematik bölümü için ilk olarak, çok iyi bir akademik kadrosu olduğunu söylemek isterim.

İlk sene tüm bölümlerin öğrencilerinden karma olarak oluşturulan hazırlık sınıfında okunuyor. Gerçekten çok iyi bir Fransızca eğitimi veriliyor. Bu konuda üniversitemizin Avrupa’dan aşağı kalır yanı yok, hatta artıları var çokça.
Sonrasında bölüme geçildiğinde, temel matematik dersleri almaya başlanıyor. Pür matematik eğitimi esas olan. Ama farklı sektörlere yönelmeyi planlayan öğrenciler için seçmeli dersler konusunda çokça ve akıllıca dersler açılıyor. Bölüm başkanımız ve diğer hocalarımız bu anlamda çok vizyonerler. Pür matematik yapmaya devam etmek istersen, seçmeli dersler bu noktada da çok dolu dolu.

Lisans programında yer alan zorunlu ileri programlama dersleri de içerik olarak çok güzel, belirtmek isterim.

Matematik öğrenmek , insana bakış açısı kazandırıyor. Analitik düşünce sistemini geliştiriyor. Bununla beraber, bu hiç kolay bir şey değil.
Bölüm zor, özverili ve disiplinli çalışmayı gerektiriyor.

Mezun olduktan sonra iş sıkıntısı yaşayabilir miyim?

Mezun olduktan sonra iş sıkıntısı yaşamanın okunan bölümle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Kişisel bir konu bu; teknik bilgiden ziyade iletişim becerileri, yaratıcılık, sosyal beceriler, iş yapma tarzı, öğrenme kapasitesi, adaptasyon yeteneği vb. daha belirleyici oluyor.
Buna ek olarak, matematik mezunu olmanın belki şöyle bir zorluğu olabilir: Her sektörde ve her departmanda çalışmak noktasında sınırsız imkan sağlayan bir bölüm matematik. Yeni mezun olduğunda, ne istediğini seçmekte zorluk yaşayabilirsin. Açıkçası ben çok zorlandım bu konuda 🙂
Tavsiyem bol bol staj yapmak, ilk seneden itibaren başlamanı öneririm. Bölüm de staj yapmayı destekliyor zaten. Kendini keşfettikten sonra, gerisi kolay.

Eğitim dilinin Fransızca olması sıkıntı yaratıyor mu?

Cevap önce evet; zaman ilerledikçe hayır.
Fransızca zor bir dil. Öğrenmek emek istiyor. Ama üniversitenin harika bir sistemi var. O yüzden başarmak senin elinde.
Matematik de zor. İkisi bir araya gelince, temelin oluşana kadar zorlanabilirsin. Bilgi birikimin arttıkça, bu durum keyifli hale geliyor.
Hatta dil öğrenmek, matematik öğrenmeyi destekliyor. Beynin aynı bölgesi tetiklendiği için 🙂

Üniversite’de zorunlu olarak tamamlanması gereken dil kredileri var. Buradan 3 dil öğrenmeden mezun olmuyorsun. Çok büyük bir artı bu bence.
İş aradığım süreçte, 4 dil bilmek bana birçok avantaj sağladı.
( Şu anda Nuh Çimento A.Ş’de, İnsan Kaynakları birimine bağlı, Çalışma İlişkileri ve Ücretlendirme Uzmanı olarak çalışıyorum. Raporlama ve optimizasyon üzerine çalıştığım bir görevim var. Üniversitede edindiğim matematik bilgimi, yazılım bilgimi çokça kullanıyorum anlayacağın.)

Mutlaka İngilizce öğrenmelisin; nerede okursan oku.

Bana Galatasaray Üniversitesi Matematik bölümünü tavsiye eder misiniz?

Ben sana, kendini çalışırken hayal ettiğinde nerede olduğunu, nasıl bir iş yaptığını, nasıl insanlarla çalıştığını bir düşünmeni tavsiye ederim.
Yani, kendini ve nasıl bir gelecek hayal ettiğini keşfetmeni tavsiye ederim. Kararını verirken mantıklı, iyi planlanmış ve seni mutlu edebilecek bir karar olmasına özen göstermeni öneririm.

Matematik eğitimi veren üniversiteler içinde, en özel yeri olan üniversite Galatasaray’dır. Network anlamında da, sosyal anlamda da, eğitim kalitesi olarak da seni tatmin eder.

Bölümde verilen eğitimin yanı sıra, kulüpler, seminerler, spor ve sanatsal etkinlikler de çok önemli. Üniversite seçiminde bunların çok önemi var.
Galatasaray bu anlamda bizim zamanımızda hiç fena değildi. Son durumda çok takip edemesem de, güzel çalışmalar yapıldığını arkadaşlarımdan hocalarımdan duyuyorum zaman zaman.

Bu zorlu tercih döneminde kolaylıklar diliyorum. Soruların olursa çekinmeden tekrar yazabilirsin. Yardımcı olmaya çalışırım.

Her şeyin gönlünce olması dileğiyle…

Çağla.

6. CEVAP

Merhaba Efe,

Öncelikle belirtmeliyim ki bölüm de okul da yoğun çalışma programına dayanıyor. Yani hazırlıkta da bölümde de kendi başına çok çalışmaya dayalı bir sistem var. Sana tavsiyem eğer bu şekilde yoğun bir çalışma istemiyorsan yazmaman. Onun dışında her okuldaki gibi bizde de stajlarını kendin ayarlayıp kendi kariyer hedefini belirlemen gerekiyor. Bu bölümden mezun olan bir kişi pazarlamaya da yönelebilir bilgisayar programlama üzerine de yoğunlaşabilir ya da finansa. O yüzden seçenek çok. Senin ne istediğine bağlı. Hazırlık senesinde yoğun Fransızca dersleri alıyorsun. Hem üzerine düşer hem de biraz ilgi gösterirsen hazırlığı geçmek ve Fransızca öğrenmek zor değil. Bölümün en önemli kriteri devam. Hocalar yoklama almasa bile derslere katılım göstermek hem anlayabilmek için hem de sonraki dönemlerde de sıkıntı yaşamamak için çok önemli. O yüzden özen gerektiren bir bölüm. Okulun her zaman iş hayatında avantajını görürsün fakat bu daha çok senin kendini geliştirmene bağlı. Umarım faydalı olur. Kolay gelsin

Deniz.

7. CEVAP

Merhaba,

Galatasaray üniversitesi gerçekten kendini geliştirebileceğin birçok dil öğrenebileceğin güzel bir okul. Matematik bolumu Galatasaray’daki en zor bölümlerden biri, akademisyen olmak gibi bir idealin varsa Galatasaray Matematik çok güzel bir bolum. Akademisyen olmak dışında da seçeneklerin var tabi ki kendini geliştirerek birçok farklı alana yönelebilirsin. Ben dijital marketinge yöneldim ve çok sevdim. Fransızcayı nasıl öğrendiğim konusunda da, hazırlıkta gerçekten çalıştım biraz dil öğrenmeye de yatkınsan kolaylıkla geçebilirsin. Sonrasında Sorbonne’da dil kursuna gittim. Umarım güzel bir eğitim hayatin ve kariyerin olur 🙂

Başarılar,
Şafak.

Osman Efe Bakay

Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Osman Efe Bakay 2018 yılından bu yana C1CELL, ALLSTAR, AKTİF MATEMATİK gibi bilinen yayınevlerinin video çözümlerini yaptı. İnekle 'de 2 yıl boyunca öğrencilere online ders vererek haşır neşir oldu. Şimdiyse www.baybakay.com web sitesi üzerinden YKS'ye hazırlanan öğrencilere YKS matematik video dersleri hazırlamaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu