fbpx
LGS

LGS Fen Bilimleri Kitap Önerileri

8. sınıf öğrencilerinin LGS’ ye çalışırken kaliteli soru bankaları çözmeleri, onların hedeflerine ulaşabilmeleri adına çok önemli. Bu yazımızda 8. Sınıf öğrencilerinin LGS fen bilimlerini en iyi şekilde halledebilmeleri için LGS fen bilimleri kitap önerilerinde bulunacağız.

LGS Fen Bilimleri Kitap Önerileri – Soru Bankası Tavsiyeleri

Bu listedeki soru bankalarını seçerken kitaplardaki soruların MEB öğretim programına, MEB’in yayınladığı örnek sorulara ve LGS tarzına uygunluğuna ayrıca kitapların düzeylerine, yeni nesil beceri temelli soru içerme miktarlarına ve çıkmış LGS sorularıyla benzerliğine dikkat ettik.

Mozaik Yayınları 8. Sınıf Fen Bilimleri Soru Bankası

LGS fen kitap önerileri listemizin ilk sırasında Mozaik yayınları var. Kitap hazırlanırken öğrencilerin üst düzey bilişsel becerilerini geliştirmek amaçlanmış. Bu doğrultuda deney ve yaşam temelli soruları merkeze alan bir anlayış benimsenmiş. Sorular tamamen kazanımlara uygun, basitten karmaşığa ve günlük hayat ile ilişkilendirilerek hazırlanmış.

Kitapta konu testleri ve ÜDS yani “ünite değerlendirme soruları” yer alıyor. Konu testleri, MEB programında yer alan kazanımların tamamını karşılıyor. Bu testler farklı çeşitlilikte ve yeteri kadar soru içeriyor. Bu bölümde her bir kazanımı öğrencilere kavratmak , deney ve günlük hayatı bütünleştiren sorularla öğrencilerin konuyu tamamen özümsemesini sağlamak amaçlanmış.

ÜDS’de ise öğrencilerin konu testlerinde özümsedikleri kavram ve kazanımlar birlikte analiz ediliyor. Bu bölümde LGS ile bire bir uyumlu sorular bulunuyor. Bu bölümde öğrencilerin kendilerini LGS düzeyinde sınamaları amaçlanmış.

Hatırlatma: 8. sınıf fen bilimleri kitap önerileri listesindeki soru bankalarını seçerken kitapların zorluk düzeyine, MEB öğretim programına uygunluklarına, MEB’in yayınladığı örnek sorularla ve çıkmış LGS sorularıyla uyumlu olmalarına dikkat ettik. Ayrıca kitapların yeni nesil beceri temelli sorular içermesini ve öğrencilerin mantık-muhakeme yeteneklerini geliştirme üzerine kurgulanmış olmalarını da kitapları değerlendirirken ölçüt olarak kabul ettik.

Hayalimo Yayınları 8. Sınıf Fen Bilimleri Soru Bankası

Hayalimo yayınları deneyimli ve alanında uzman yazar kadrosu sayesinde LGS fen bilimlerinde kaliteli kitaplara imza atıyorlar. Kitabı incelediğimde adı gibi öğrencilerin hayal kurmalarını önceleyen bir anlayışla oluşturulduğunu gördüm. Soru bankasındaki soruların tamamı yeni nesil ve beceri temelli olmalarının yanında, öğrencilerin ufkunu geliştiren ve çözmek için mantık-muhakeme yeteneklerini etkin bir şekilde kullanmalarını gerektiren sorular. Sorularda LGS mantığına uyumlu olarak şekil, grafik ve çizimlere bolca yer verilmiş, kitap canlı renklerle iç açıcı bir şekilde tasarlanmış.

Kitabın girişinde bizleri haftalık program çizelgesinin yer aldığı bir sayfa karşılıyor. Öğrencileri hedef koymaya teşvik eden bu sayfayı çok beğendim. Ayrıca testlerin video çözümlerine öğrenciler karekodları okutarak rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Özetle Hayalimo yayınlarının 8. Sınıf fen bilgisi soru bankası, LGS ile birebir uyumlu sorulardan oluşuyor ve öğrencileri hedef koyup bunları uygulamaya teşvik ederek düzenli çalışma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Her yönüyle öğrenci dostu olan bu kitabı çözmenizi öneririm.

Ses Yayınları Koro Serisi 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Konu Öğrenme Föyleri

Ses Yayınları, hazırladığı konu öğrenme föylerinde öğrencilerin konuları en hızlı ve kalıcı şekilde öğrenmelerini hedefliyor. Kitabı incelediğimde, her konunun başlangıcında “Mihenk Taşı” adı verilen bölümlerde konuyla ilgili giriş niteliğinde bilgilerin verildiğini gördüm. Bu bilgilerden sonra konunun daha detaylı açıklandığı kutucuklara yer verilmiş. Hemen ardından da anlatılan kısımla ilgili bir etkinlik bulunuyor. Bu şekilde konular parçalara ayrılarak anlatılmış ve her parçanın sonuna koyulan etkinlikler ile konuların bütünsellik içerisinde kalıcı öğrenilmesi sağlanmış. Föylerde bol etkinliğe yer verilmesi öğrencilerin konuyu kalıcı öğrenmesinin yanında yazılılarına da sağlam bir şekilde hazırlanmalarını sağlıyor. Etkinliklerin ardından konuyla ilgili pekiştirme testleri geliyor ve bu testlerden sonra da yeni konuya geçiliyor.

Föyler, Ses yayınlarının denemeleriyle uyumlu. Ses yayınlarının “Desibel” serisine ait her denemenin sonunda deneme analiz tablosu yer alıyor ve bu tabloda öğrenciler yanlış yaptıkları sorulara göre konu öğrenme föylerinin ilgili sayfalarına yönlendiriliyorlar. Böylece öğrenciler konu çalıştıktan sonra eksiklerini tarayıp bu eksikleri giderme fırsatını yakalıyorlar. Yani Ses yayınlarının konu öğrenme föyleri ve denemeleri bir arada kullanıldığında LGS fen bilimlerinde 20’de 20 yapmak hayalden çıkıp gerçeğe dönüyor. Dolayısıyla LGS fen bilimleri kitap önerisi olarak gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir kitap.

Av Yayınları 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Soru Bankası

Kitap yeşil, mavi, sarı ve turuncu olmak üzere bölümlere ayrılmış. Ünite başındaki yeşil bölümler konunun temelden üst seviyeye tam olarak anlaşılması için hazırlanmış öğretici ve pekiştirici etkinliklerden oluşuyor. Bu etkinlikler ile öğrencilerin konuyu kavramasına yardımcı olmak amaçlanmış.

Mavi bölümler, başlangıç düzey konu kazanım testlerinden oluşuyor. Bu testler öğrencilerin güven kazanmasını sağlayarak üst düzey yeni nesil sorulara geçişlerini kolaylaştırıyor. Sarı bölümler üst düzey yeni nesil sorulardan oluşuyor. Bu sorular LGS ile aynı düzeyde diyebiliriz. Bu sorular sayesinde öğrenciler LGS seviyesindeki durumlarını değerlendirme fırsatı yakalıyorlar. Kitabın turuncu bölümleri öğrencilerin son tekrar yapmasını sağlayacak ev ödevi etkinlikleri ve kazanım testlerinden oluşuyor. Bu sayede öğrenciler okuldaki yazılılarına da sağlam bir şekilde hazırlanabiliyorlar.

Kitabın mor ADS bölümlerinde ise tamamı yeni nesil yirmişer soruluk testler ile öğrencilere LGS deneyimi yaşatmak amaçlanıyor.

Beyin Takımı Yayınları 8. Sınıf Fen Bilimleri Soru Bankası

Kitapta mantık, muhakeme, analiz ve sentez becerilerinin etkin kullanılmasını gerektiren sorular yer alıyor. “Rehberlik” bölümlerinde kitaptaki yeni nesil soruların daha kolay anlaşılması ve çözülmesi için yöntemler anlatılıyor. Ardından gelen “Kazanımın Şifresi” bölümünde ilgili kazanımla ilişkili soruların kolay bir şekilde çözülmesinin yöntemleri üzerinde duruluyor. Burada verilen önemli ipuçları sayesinde öğrencilerin soruları daha kısa süre içerisinde ve doğru olarak çözmeleri amaçlanıyor.

“Örnek soru” bölümünde daha önce sınavlarda çıkmış sorulara yer veriliyor ve bu soruların ayrıntılı çözümleri de soruların altında yer alıyor. Kitaptaki kazanım testlerinde sadece ilgili kazanımla ilgili sorulara yer verilerek bu kazanımın tam olarak öğrenilmesi amaçlanıyor. Burada öğrenciler bu kazanımla ilgili çıkabilecek tüm soru tiplerini görme fırsatını yakalıyorlar.

Ünite testlerinde ise tüm ünitedeki kazanımlarla ilgili sorular yer alıyor. Özellikle bir soruda birkaç kazanıma yer verilerek öğrencilerin bütüncül düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu yazıda sizlere birbirinden kaliteli 5 tane LGS fen bilimleri soru bankası önerisinde bulundum. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Soru ve önerilerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Gül Naz Babaoğlan
2021 YKS Türkiye 523.sü

unirotam

https://www.unirotam.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu